خانه / سوالات متداول گمرکی

سوالات متداول گمرکی

  1. مسافران خروجی تا چه میزان کالا را می توانند همراه خود به خارج از کشور ببرند؟

مسافران خروجی اعم از اینکه ایرانی باشند یا خارجی ، می توانند علاوه بر وسایل سفر و لوازم شخصی، کالاهای ایرانی به هر میزان و کالاهای غیر ایرانی تا سقف مقرر در آیین نامه مسافران ورودی را همراه ببرند. مشرروط بر آنکه هر دو گروه کالا جنبه تجاری پیدا نکند.

مسافران خروجی از قلمرو گمرکی به مقاصد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول مقررات این ماده نیستند و در صورتی که از طریق مناطق مذکور از کشور خارج شوند، موظفند کالای همراه خود را به گمرک اظهار نمایند.

۲. شرایط خروج عتیقه و کتب خطی چگونه است؟

اشیاء عتیقه یا میراث فرهنگی به تشخیص سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، قابلیت صدور قطعی ندارند.

خروج اشیاء عتیقه و کتب خطی  ممنوع است.

خروج اشیاء عتیقه، آثار هنری اصیل، کتاب های خطی و سنگی، قطعات خوشنویس شده، اوراق مینیاتور انواع سکه های گرانبها و انواع اشیاء تاریخی ومیراث فرهنگی و تاریخی محسوب نگردد.

۳. خروج وسایل اتباع خارجی که به طور رسمی در ایران به کار یا تحصیل اشتغال دارند، به چه ترتیب است؟

خارجیانی که به طور رسمی در ایران کار یا تحصیلات حوزوی یا دانشگاهی اشتغال دارند در پایان کار یا تحصیل می توانند لوازم منزل خود را در حد متعارف بدون ارائه محوز یا کارت بازرگانی از کشور خارج نمایند.

۴. خروج خشکبار همراه مسافر تا چه میزان است؟

خروج خشکبار به همراه مسافر به مقداری که جنبه تجاری نداشته باشند بلامانع خواهد بود. حداکثر مقدار مجاز پسته برای خروج به ازای هر گذرنامه ۱۰ کیلوگرم می باشد. این محدودیت شامل جهانگردانی که دارای گذرنامه خارجی می باشند، نمی شود.

۵. خروج خاویار به همراه مسافر تا چه میزان مجاز است؟

میزان وزود و خروج خاویار توسط مسافران (۱۲۵ گرم ) می باشد.

۶. خروج زیور آلات شخصی همراه مسافر تا چه میزان مجاز است؟

خروج زیور آلات شخصی همراه مسافر حداکثر تا میزان ۱۵۰ گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد بود. چنانچه زیور آلات مورد بحث مزین به سنگ های گرانبها از قبیل الماس، زمرد و برلیان باشد نبایستی وزن منصوب از اجزاء قیراط ( کمتر از یک قیراط) تجاوز نماید.

۷. خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات تا چه میزان مجاز است؟

خروج مصنوعات و ظروف نقره به عنوان هدیه و سوغات مسافر حداکثر به میزان ۳ کیلوگرم مجاز می باشد. مشروط بر اینکه موارد مذکور از زمره آثار فرهنگی و تاریخی محسوب نگردد.

۸. شرایط خروج آثار صوتی و آلات موسیقی چگونه است؟

ارسال کلیه آثار صوتی (اعم از CD و نوار) که دارای مجوز تکثیر از مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشند به خارج از کشور و از کلیه مبادی خروجی، با رعایت کلیه مقررات و ضوابط گمرکی به هر میزان مجاز می باشد.

۹-خروج آثار صوتی و تصویری و رایانه ای از طریق واحدهای پستی به خارج از کشور به چه ترتیب است؟

خروج آثار صوتی، تصویری و رایانه ای از طریق واحدهای پستی به خارج از کشور بدون اظهارنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع است.

۱۰-ارسال آثار مکتوب از طریق واحدهای پستی به خارج از کشور به چه طریق است؟

خروج آثار مکتوب شاما کتاب و مطبوعات با رعایت سایر مقررات (تجاری نبودن) از طریق واحدهای پستی به خارج از کشور بدون اظهارنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بلامانع است.

۱۱. آیا خروج کلیه آثار فرهنگی به خارج از کشور مجاز است؟

خروج کلیه آثار از کشور به صورت محموله پستی، همراه مسافر یا تجاری به اسثنائ موارد زیر آزاد می باشد:

الف) قرآن مجید که دارای مهر تایید شورای نظارت بر چاپ و نشر قرآن ( وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی) نباشد.

ب) فیلم های سینمایی ۳۵ میلیمتری

ج) اصل کلیه کتب خطی و سنگی و چاپ سنگی

د) آثار هنری و ادوات موسیقی که جزو میراث فرهنگی کشور محسوب می شود.

۱۲. کالاهای ممنوعه برای واردات و صادرات کدامند؟

۱.مشروبات الکلی ۲.وسایل قمار ۳.اسلحه سرد و گرم و موارد محترقه و منفجره ۴- مواد مخدر ۵- نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر با شئونات مذهبی و ملی کشور باشد. ۶- هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخلل نظم و عفت عمومی و شئون ملی ۷- سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند و یا ورود و صدور  آن ها به موحب جدول تعرفه گمرکی یا دستورالعمل های خاص ممنوع شناخته شده است .

اشیاء عتیقه یا میراث فرهنگی به تشخیص سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، قابلیت صدور قطعی ندارند.

خروج اشیا عتیقه، آثار هنری اصیل، کتاب های خطی و سنگی، قطعات خوشنویس شده، اوراق مینیاتور انواع سکه های گرانبها و هر نوع اشیاء تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.

۱۳. مقررات خروج فرش و گلیم دستباف از کشور چگونه است؟

الف)خروج فرش دستباف به همراه مسافر تا سقف ۲۰ متر مربع مجاز بوده و محدودیتی از نظر تعداد قطعات فرش همراه مسافر در سقف متراژ یاد شده وجد ندارد. بدیهی است خروج فرش های نفیس که دارای ارزش های تاریخی و میراٍث فرهنگی هستند، ممنوع است.

ب)خروج فرش دستباف به همراه مسافر به کشور امارات متحده عربی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در سقف مندرج در بند الف بالامانع است.

تبصره- خروج فرش دستبافت همراه مسافر به مقصد کشورهای زیارتی عراق، سوریه و عربستان سعودی به منظور جلوگیری از مشکلات و تبعات بعدی کماکان ممنوع می باشد.

ج) خروج فرش همراه مسافر علاوه بر مرزهای هوایی از مرزهای زمینی و دریایی نیز مجاز می باشد.

۱۴. ورود زیور آلات طلای همراه مسافر تا چه میزان مجاز است؟

ورود زیور آلات طلای همراه مسافر از قبیل گردنبند، دستبند، گوشواره، انگشتر، النگو، ساعت و غیره در حد متعارف و برای مصارف شخصی به صورت واحد مجاز بوده و ورود مازاد بر آن منوط کسب اجازه قبلی از بانک مرکزی می باشد.

۱۵.شرایط ورود و صدور حیوانات و پرندگان اهلی چگونه است؟

ورود حیوانات و پرندگان اهلی منوط به ارائه گواهی بهداشت از کشور مبداء و تایید سازمان دامپزشکی کشورمان می باشد ولیکن در صورتی که به صورت تجاری باشد پس از ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت و پرداخت حقوق ورودی امکان پذیر است و صدور آن ها نیز منوط به ارائه گواهی بهداشت از سازمان دامپزشکی کشورمان خواهد بود.

اقلام دامی یا نباتی و گونه های جانوری برای حفظ ذخایر ژنتیک یا حفاظت محیط زیست طبق فهرست اعلامی از سوی سازمان های مربوطه، قابلیت صدور قطعی ندارد.